Android dalej jest podzielony. Android N posiada tylko 9,5% urządzeń

Android dalej jest podzielony. System ten jest system, który jest najbardziej po segmentowany.  Jest bardzo dużo wersji Androida. Pomijając wersje takie jak np: 5.0 , 6.0, są również wersje poprawkowe do systemów, takie jak 5.1 , 6.1. Google od lat zmaga się, by wszyscy jak najszybciej mieli jak najnowszą wersję androida, dlatego najnowsza wersja Androida ma mniejsze wymagania niż poprzednia. Czyli 1 GB RAM, wsparcie dla słabszych procesorów.

Google raz na jakiś czas udostępnia informacje o rozłożeniu względem wersji systemu Android. Opublikował on ostatnio, informacje dotyczące fragmentacji androida. Powiedzmy, że to wygląda już coraz lepiej względem ostatnich miesięcy, lecz to nie jest jeszcze najlepiej.

Android N

Wersja Androida z literką N inaczej Nougat wniosły się do poziomu 9,5% rynku tego systemu, wśród smartphonów oraz tabletów. Niestety dalej wersja 6.0 pozostaje najbardziej popularna. Czy to jest wina Google, że Android N tak pomału zdobywa popularność? Trochę tak ale również trochę nie. Zacznijmy może dlaczego nie:

 1. Prawie każdy producent przerabia wersję androida pod swoje telefony, nadając im nakładki, co trwa trochę.
 2. Producenci oferują opracowane przez siebie specjalne aplikacje, które również są pod system.
 3. Specjalne system zarządzania telefonem, które są przenoszone na nowo wgrywany system.
 4. Operatorzy komórkowi opóźniają wydanie najnowszych wersji androida

Argumenty dlaczego to wina Google:

 1. Zbyt późny dostęp do najnowszej  wersji android, zanim wyjdzie.
 2. Za duża ilość wersji systemów operacyjnych.
 3. Częste problemy ze starszymi urządzeniami, które po aktualizacji do nowszego systemu zaczynają powolniej działać lub bateria zużywa się szybciej .

W porównaniu do najnowszej wersji systemu iOS najnowszej wersji 10, która ma udział na poziomie 85%, to ponad 9,5% to strasznie mało. Jeśli Google nie zacznie prowadzić odpowiedniej ostrzejszej polityki względem swoich partnerów, czym nowszy system, tym większa będzie różnica między % udziałem systemów.

Inne systemy

Dużą popularnością wśród urządzeń z Androidem cieszą się Android 5.0 nazywany Lolipop , wersja 5.0 i 5.1 w sumie 30,8% rynku. Pierwsze miejsce zajmuje Android 6.0 Marshimallow z wynikiem 31,2% !  Jeśli Google nie narzuci obowiązku aktualizacji na producentów do najnowszej wersji systemów, w przeciągu 1-2 miesięcy od premiery najnowszego systemu, nie ma mowy o poprawie segmentu systemu operacyjnego systemu.

Co właśnie szkodzi posiadanie starszej wersji Androida?

 • są o wiele wolniejsze
 • jeśli posiadacie masę wiadomości tekstowych (sms) to w czasie przychodzenia wiadomości telefon często się zawiesza nawet jeśli posiada najnowszy procesor i dużą ilość RAM
 • posiadają dużą ilość luk w systemie, dzięki czemu złodziej bez problemu może się wkraść i ukraść nasze dane
 • słaba optymalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *