Era Mobile – Mobilne systemy operacyjne Cz.1

Era Mobile

Era urządzeń stacjonarnych pomału dobiega końca. Tak, jedni powiedzą, że komputery stacjonarne są dalej używane, jak inne urządzenia, które są nam niezbędne. Nie możemy zabrać ze sobą choćby drukarki.

Przełom

W 2007 roku, gdy została wydana pierwsza wersja Androida, wszystko zaczynało się drastycznie zmieniać. Większość firm, zajmujące się nowym typem (w tamtych czasach) urządzeń Smartphonami miała do wyboru nie wielką ilość systemów operacyjnych (w tamtych czasach najpopularniejszy Symbian oraz Windows Mobile). Android stworzył nowe pole dla programistów, ponieważ system oparty na Linuxie oferował możliwość modyfikacji swojego telefonu, jakkolwiek tylko chcemy. Zmiany tapety na wirtualne ognisko, modyfikacja wyglądu ikon, powiadomień oraz wersji systemu Android to tylko skrawek góry lodowej jaką skrywał Android. Programiści i entuzjaści zaczęli tworzyć masowo aplikacje na ten system. Były to gry i aplikacje zwykle napisane w języku JAVA, który jest uznawany za jeden z paru, najbardziej przenośnych języków na różne urządzenia (łatwo zmienić kod, aby była aplikacja kompatybilna z różnymi urządzeniami).

W 2008 powstał system na podstawie systemu komputerowego firmy Apple,macOS system o nazwie iPhone OS (później nazwa w 2010 roku została zmieniona po prostu na iOS). Główną ideą tworzenia tego systemu była prostota obsługi nawet dla najbardziej odpornych na technologię osoby. Zmiany i różne modyfikacji kompletnie nie były możliwe w tym systemie w zakresie wyglądu (do pewnego czasu). System skupiał się na wybitnym uproszczeniu, elegancji i estetyce wyglądu. Do dziś jest uważany jako najlepszy system w zakresie stabilności, szybkości oraz kompatybilności z aplikacjami.

Windows Mobile (Windows Phone) niestety dość późno zaczął swoją ekspansje, co spowodowało jego słabą popularność oraz rozwój. Głównym powodem, którym moim zdaniem jest jak strzał w stopę to, płatność za system, gdzie Android był całkowicie darmowy. Niestety popularność klientów oraz programistów urządzeniami z tym systemem była marginalna. Aplikacji na ten system było znacznie mniej w porównaniu do Androida oraz iOS. Firma Microsoft do dziś stara się promować swój system, możliwościami takimi jak możliwość integracji z różnymi urządzaniami konsole, komputery stacjonarny oraz niektóre aplikacje, które są na Windows w tej chwili 10.

Pierwsza część dobiegła końca. Wkrótce pojawi się druga część dotycząca urządzeń mobilnych. Era Mobilna stała się faktem na naszych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *