2880 rokiem zagłady dla Ludzkości? Koniec świata?

Koniec świata ?

Urządzenia i technologie obserwowania kosmosu ciągle się rozwijają. Możemy już obserwować gwiazdy, które znajdują się miliony lat świetlnych od ziemi, ale czy dostrzeżemy prawdziwe zagrożenie, jeśli ono przyjdzie. Setki tysięcy różnych obiektów porusza się w układzie słonecznym. Ostatnio świat astronomii zainteresowała planetoida o nazwie 1950 DA, która, według najnowszych obliczeń ma uderzyć w ziemię 16 marca 2880 roku. Wielkość obiektu szacuje się na 1,2 kilometrów. Siła uderzenia takiej wielkości obiektu byłaby katastrofą dla całej ziemi. Zniknęłoby całe życie na ziemi, a nawet jakby ktoś przeżył w kosmosie planeta nie nadawałaby się na zamieszkanie z powodu zniszczonej atmosfery.

Powyżej zobaczymy symulację w której uderza Planetoida, lecz jest o wiele mniejsza niż określana przez astronomów, więc efekt zderzenia dotarłby do każdego krańca całego świata. Oczywiście uderzenie nie jest w 100% pewne. Zwykle podawane jest jako prawdopodobieństwo. Prawdopodobieństwo uderzenia wynosi 1:4000. Jest to bardzo dużo. Odkryto również, że planotoida nie jest metalicznym obiektem o dużej gęstości, lecz kosmicznym „gruzem” pokrytym regolitem, czyli warstwą zwietrzałej skały. Więc jest to możliwe, że jest częścią zniszczonej dawno jakiejś planety, ponieważ planety pokryte są regolitem.

 

 

Naukowców zadziwił fakt, że skały z których składa się Planetoida nie rozpadają się z powodu zjawiska zwanego, zjawiskiem kohezji, czyli tłumacząc dokładniej nie mogą się rozpadać ponieważ działają na nie siły spójności których czynnikami może być oddziaływanie międzycząsteczkowe, stan skupienia oraz mikrostruktura. Dla naukowców to bardzo dobra wiadomość, dlatego, że to zjawisko nie miało potwierdzenia praktycznego.

Do kataklizmu zostało jeszcze dużo czasu. Większość z nas nie dożyje dnia, kiedy to 1950 DA, będzie zagrażał życiu całej rasy ludzkiej. Zostało 863 lata. Oby przez ten czas nasza cywilizacja technologicznie tak się rozwineła, aby unikać katastrofy i w przyszłości bronić się przed obiektami, które mogą zderzyć się z naszą planetą. Kosmos jest pełen różnych zagrożeń, której w przyszłości będziemy musieli stawić czoło.

 

Źródło: NASA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *